عطرهای مناسب محل کار

بخش عظیم و مهمی از ساعات شبانه روز ما در محل کارمان می گذرد. بی شک برای هر کارمندی، محل کار یکی از استرس آور ترین و چالش برانگیز ترین مکان های زندگی اش می باشد، چرا که برخورداری از دقت و تخصص، حرف اول را می زند.

کیفیت کار در یک مجموعه مهم ترین عامل موفقیت آن است، از سوی دیگر، برخورداری از ظاهر، پوشش و رایحه مناسب در محل کار نیز یک مزیت محسوب می شود. انتخاب عطری متناسب با کار شما، تمامی این خصوصیات را بهبود خواهد بخشید.

اگر از جمله کسانی هستید که با چالش های کاری روبرو اید و در عین حال از عطر و ادکلن های خاص خود استفاده می کنید، مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید بسیار به کار شما خواهد آمد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

عطرهای مناسب محل کار

هدف استفاده از عطر در محل کار

شاید با خود بگویید اصلاً چرا باید در محل کار خود عطر بزنید! خیلی ها تنها هدفی که در ذهن دارند، جذابیت رایحه ای و محبوبیت خاصشان بین کارمندان است. البته این هدف کوچکی نیست و برای آن نیز معیارهای اصولی را در همین مقاله تشریح نموده ایم.

اگر جزو دسته افرادی هستید که در بالا ذکر نمودیم، بایستی عطری را انتخاب کنید که مناسب با فصل، آب و هوا و فضای کاری باشد تا باعث آزار همکاران خود نشوید. این که دقیقاً چه عطری را باید استفاده کنید، در ادامه خواهید دانست.

اما اصلی ترین دلیل برای استفاده درست از عطر در این اماکن، بالا بردن کارایی است. برخورداری از تمرکز، حافظه، هوشمندی، سرعت و دقت در انجام کار مربوط به فیلد خود، بایستی در اولویت قرار گیرد. لذا ترکیبات عطر بایستی در بالا بردن این فاکتورها مؤثر واقع شود.

مناسب ترین عطر برای محل کار چیست؟

حال نوبت پرداختن به اصلی ترین بخش مطلب رسیده است. اگر هدف خود از عطر زدن در محل کار را متوجه شده اید، مرحله بعدی، انتخاب رایحه درست است.

اصلی ترین بخش عطر را اسانس تشکیل می دهد که مسئولیت ایجاد رایحه هدف را بر عهده دارد. پخش آن نیز بر عهده الکل و دیگر ترکیبات شیمیایی داخل عطر است.

عطر مناسب محل کار براساس میزان اسانس

همانطور که گفتیم، رایحه عطر به لطف اسانس طبیعی آن است که از مواد گیاهی، چوبی و ادویه و مرکبات طی فرآیندی تخصصی گرفته می شود. هر چه درصد اسانس در عطر بیشتر باشد، بوی عطر قوی تر است.

از آن جایی که محل کارهای اداری معمولاً بسته و کوچک است، بوی قوی عطر هر چقدر هم که جالب باشد، قطعاً برای خود و بقیه غیر قابل تحمل و سردرد آور خواهد بود. لذا عطری با اسانس پایین تر نسبت به پرفیوم در نظر بگیرید.

عطرها براساس درصد اسانس تشکیل دهنده آن ها عبارت اند از:

 • پرفیوم (Perfume)

این دسته از عطرها، بیشترین اسانس افزودنی با درصد 20 الی 30 را به خود اختصاص داده است. خالص ترین و در عین حال ماندگار ترین فراگرانس ها، پرفیوم است.

 • ادو پرفیوم (Eau de Parfum)

دسته دوم عطرها، به لحاظ درصد اسانس، غلظت و ماندگاری سبک تر است و از درصد الکل بیشتری در آن استفاده می شود. ادوپرفیوم یا EDP، 15 تا 20 درصد اسانس طبیعی دارد.

 • ادو تویلت (Eau de Toilette)

اسانس ادوتویلت، تنها 5 تا 15 درصد کل عطر را شامل می شود، به همین دلیل بسیار سبک تر از دو نوع بالایی است و ماندگاری آن نیز پایین تر است.

 • ادو کلن (Eau de Cologne)

در ادکلن های محبوب و در عین حال بسیار سبک و کم ماندگار، 2 تا 4 درصد عصاره طبیعی گیاهان را به کار برده اند. اسانس های مرکباتی همچون پرتقال، گریپ فروت و لیمو و گیاهانی همچون اسطوخودوس و رزماری، معمولاً در اتوکلن ها کارایی دارند.

 • او فرش (Eau Fraiche)

آخرین و سبک ترین دسته از عطرها، تنها دارای 1 تا 3 درصد اسانس خالص و مابقی آن الکل است. اوفرش ها گزینه بسیار مناسبی برای آن هایی است که از بوی قوی عطر بیزارند و رایحه های فوق سبک و نچرال را برای استفاده روزانه ترجیح می دهند.

عطر مناسب محل کار براساس نوع اسانس

اگر عطرها و میزان اسانس آن ها را خوب متوجه شده باشید، حتماً به این نکته نیز پی برده اید که اسانس های مرکباتی، ملایم و سبک در عطرهای با درصد اسانس کمتر، بیشتر استفاده می شوند.

ادو کلن ها و ادو تویلت ها با ماندگاری کوتاه تر و رایحه مرکباتی خود، شادابی و انرژی را به هر محل کاری خواهند آورد.

عطرهای مناسب محل کار

در کل، سعی کنید همیشه از عطرهای با این نوع اسانس ها در محل کار استفاده کنید:

 • ادوتویلت ها، ادو کلن ها یا ادو فرش ها
 • عطرهای مرکباتی
 • عطرهای خنک
 • عطرهای ملایم
 • عطرهای اقیانوسی

سعی کنید تا حد امکان از استفاده از عطرهای زیر در محل کار، خودداری کنید:

 • پرفیوم های سنگین
 • عطرهای گرم
 • عطرهای تند
 • عطرهای خیلی شیرین
 • عطرهای چوبی و ادویه ای

رایحه تلخ برای محل کار

عطرهای تلخ در این میان، ممکن است شک و شبهه هایی را نسبت به استفاده یا عدم استفاده در اماکن شغلی ایجاد نمایند.

جالب است بدانید عطری که با اسانس تلخ ترکیب شده باشد، شخصیت سنگین، کاریزماتیک و آلفایی را از کارمند نمونه خواهد ساخت. پس حتماً عطر تلخ را جزو گزینه ای خود قرار دهید.

عطر محل کار خود را از ما خریداری کنید!

فروشگاه شاهین عطر با سابقه درخشان در عرضه برندهای اصل و باکیفیت انواع عطرها و ادکلن ها، می تواند بهترین و مطمئن ترین محل برای تهیه عطرهای شما برای محل کار، مجالس یا هرگونه استفاده دیگری باشد.

پیشنهاد شما برای عطر با اسانس گیاهی برای محل کار چیست؟

از آن جایی که برخورداری از هوش و ذکاوت در محل کار حرف اول را می زند، سعی کنید از عطرهایی با اسانس رزماری و استوخوطوس که تقویت کننده حافظه است، استفاده کنید.

آیا عطرهای زنانه با مردانه در محل کار تفاوت دارند؟

معیارهای تفاوت عطر زنانه با مردانه در محل کار نیز همانند دیگر محل ها سنجیده می شوند. خانم ها معمولاً عطرهای ملایم و گلدار را استفاده می کنند و آقایان معمولاً عطر تلخ و خنک را ترجیح می دهند.

آیا می توان عطر محل کار را برای مجالس و میهمانی ها نیز استفاده کرد؟

بله، در واقع دامنه انتخاب عطر شما برای این اماکن بسیار وسیع تر از محل کار است و می توانید تقریباً از هر نوع عطری با توجه به سلیقه خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =